Házilag is lehet sikeres Szőnyegtisztítás
Házilag is lehet sikeres
Szőnyegtisztítás
Otthonunkban a szőnyeg a szennyeződéseknek talán a leginkább kitett kellék. Rendeltetéséből adódóan többnyire a padlót díszítik, és állandó használata során folyamatosan szennyeződik. Lassú, ám fokozatos elkoszolódásukat csak késleltetni tudjuk azzal, ha az utcai cipőt otthon kényelmesebb papucsra cseréljük. Még az ilyen elővigyázatosság ellenére is különféle szennyeződések, foltok kerülhetnek a felületükre, és emellett a levegőben levő por is állandóan szennyezi. Tisztításuk tehát egy idő múlva szükségessé válik. Ennek pedig számos módja van.
A foltok eltüntetése viszonylag könnyű a különféle tisztítószerek valamelyikének a használatával. Ha a foltot folyadék okozta, azt frissiben fel kell itatni. A felitatáshoz mindig nedvszívó papírt kell használni, majd mosó- vagy még inkább szőnyeg folttisztítót, illetve annak a habját szivaccsal a szálak közé kell dolgozni, ami a szennyező anyagot kioldja a szövetből. A tisztítószer maradékát pedig száradás után porszívóval szokás eltávolítani.
A beszáradt foltokat először mindig nedvesen kell feloldani, és ezt követheti maga a folt eltüntetése. Erre a kimondottan szőnyeg folttisztítók valamelyike a legalkalmasabb. Számos egyéb házi praktika is létezik, amelyek általában a szennyeződést okozó anyaghoz leginkább megfelelő redukáló- illetve oldószer, pl. citromlé vagy ecetes melegvíz stb. használatát jelentik. Az ilyen praktikák többnyire akkor jönnek számításba, ha nincs otthon folttisztító szer. Tisztításkor két szivaccsal ajánlatos dolgozni, az egyikkel a szennyes oldatot szívatjuk fel, a másikkal a tisztító oldószert dörzsöljük az anyagba, és a nedvességet is eloszlatjuk.
Ajánlatos azt is megvizsgálni, hogy a szőnyegnek milyen a hátoldala, mert a latexes bevonatút egyes oldószerek megtámadhatják. Ezért is előnyösek a habos és még inkább a poros tisztítószerek. Azzal azonban ajánlatos tisztába lenni, hogy a nedves tisztító eljárások hatására a szőnyegek zsugorodhatnak, hullámosodhatnak. Ennek veszi elejét a porral tisztító szer, amelyet a tisztítás után csak ki kell porszívózni a szálak közül. Azzal is számolni kell, hogy a kitisztított folt helye kihangsúlyozhatja az egész szőnyeg elszennyezett állapotát, azaz a folt a tisztaságával fog elütni a szennyezettebb felülettől. Ilyenkor kell a teljes áttisztítást választani.
A teljes felületén elszennyeződött szőnyegek egy hosszabb idő elteltével mindenképpen tisztításra szorulnak. Erre többféle módszer is létezik, a választás azonban nem könnyű. Ha magunk vállalkozunk erre a feladatra, ezt megelőzően mindenképpen egy nagyon alapos porszívózásnak kell alávetni a szőnyeget, mégpedig mind a két oldala felöl. Utána azután a szőnyeg nagyságától függően jöhet a habos szőnyegtisztító folyadékok valamelyike. Ezzel a módszerrel nagy felületek teljes áttisztítása nagyon fárasztó, és a foltmentesség sem garantálható. A szőnyegtisztító por használata hatásossága mellett kényelmes is. A szert a szőnyeg szálai közé kell alaposan beseperni, majd kis idő elteltével egy alapos porszívózással eltávolítható a tiszta szőnyegről. A nedves tisztítással szemben a szőnyeg hullámosodása is elmarad.
A nagy méretű szőnyegek tisztítását célszerűbb speciális szőnyegtisztító géppel elvégezni. Ezeket kölcsönözni lehet, ahol a típusnak megfelelő tisztítószert is mellékelik hozzá. A normál vizes tisztítók bérleti díja általában napi 3500 Ft, a korszerűbb aquafilteres gépeké pedig 4500 Ft, elég magas, 20000 Ft körüli kaució mellett.